Otse põhisisu juurde


 Elin Toona „Valge unustus“


30.VII 1939 püstitati Ennole Haapsallu Kalda puiesteele, kus ta tihti oli jalutanud, peatunud ja luuletanud, kohaliku kujuri Roman Espenberg-Haavamägi loodud mälestussammas. Selle mõtte algatajaks oli linnapea dr. Hans Alver. Samba avamisel ütles minister L.Sepp:
„Mitte Ernst Enno põrm, vaid tema valguse, tõe, ilu ja hea järgi igatsev hing on see, mis meid on siia kokku toonud teda vaikselt mälestama. „
            J. Lindvere meenutab:
            „Samba avamistseremoonial paistis kõnelejate hulgast eriti silma Noorkotkaste organisatsiooni esindaja, Haapsalu maavalituses sekretär Olev Reintalu… Reintalu, see omast kohast originaal, ütles nimelt kõige lakoonilisema järelhüüde, millist vist kunagi on öeldud: „Nüüd õitsvad kodus valged ristikheinad, meil aga südames on vaiksed leinad.“
See parasfraas Enno tuntud luuletusest tungis kõigile südamesse, sest Reintalu pani samba ette pärja just valgetest ristikheintest.“
Lk 291

/…/ Mälestussammas olevat hävitatud 12. VII 1950. Selle tükis visati merre. Elmar Vrager kirjutab:
„Enno oli siis juba kümme aastat surnud. Tema elutee kulges õnnelikus vabas Eesti ega olnud tal näha kõige selle hävitamist ning rüvetamist, mida ta oli kõrgeks pidanud – see oli usk, eesti kool, kirjandus ja vabahariduslik ülesehitav vaimutöö. Mälestuse temast viime aga kõikjale kaasa ja sügavas hinges jäädvustatud tundeid…“
            Kuid büsti käsi käis lõppkokkuvõttes hoopis paremini. Endise Paldiski linnapea poeg Lembit Odres saadeti töömeestega ülemuste käsku täitma ja tema juhatusel büst kõrvaldati vaikselt ja „pandi hoiule“.
            Möödus kaheksa aastat. 1960.a. püstitati Enno sammas uuesti. Ka selle valamisvorm on säilinud ja on praegu hoiul Elva Koduloomuuseumis.
Lk 297

Allikas: Toona, Elin, Rõõm teeb taeva taga tuld : Ernst Enno / kujundanud Lembit Küüts : Tartu, 2000
Märkused: Raamatu autor E. Toona on E. Enno lapselaps. Bibliograafia lk. 316-322 Sisaldab ka: Riias ja Tartus (1896-1906) ; Läänemaa koolinõunik (1919-1934)
Märksõnad: Enno, Ernst, 1875-1934